Casidy ray

Irish wolfhound

Brave a jej torzia žalúdka

Torzia je asi  jeden z najväčších strašiakov každého majiteľa vlkodava, alebo akéhokoľvek veľkého plemena.

Bohužiaľ, nie vždy sa tomu dá vyhnúť, aj keď robíte všetko pre to, aby sa to nestalo… Presne tak to bolo aj v prípade Brave. Kŕmená je vo výške hrudníka, po žrádle nelietala, nespravila ani prudký pohyb naviac, po večeri proste zvyknú ľahnúť a spať, nebola udýchaná ani žiadnu inú chybu sme nespravili. Našťastie som to videla hneď, 5 minút po žrádle som vedela, že je zle. 

Všetci si mysleli, že si vymýšľam, ale ona začala byť nesvoja, nevedela si nájsť miesto, ľahala si a vstávala ako kôň keď má koliku. Ľahla si, za pár sekúnd vstala a posunula sa vedľa a toto urobila zopárkrát. Potom vyšla von a začalo ju napínať na zvracanie a to už som si bola istá, že je to torzia. Zavolala som veterinárke, tá na kliniku a už sme aj mastili… Dokonca ani na rentgéne to ešte nebolo jasne vidieť. Rozhodnutie či otvárať alebo nie, nechal doktor na mne (o pol dvanástej v noci a v strese sa rozhoduje naozaj ťažko).

 Tak som rozhodla – otvárať. Našťastie. 

Žalúdok mala pretočený, ale pretože sme to zistili tak rýchlo, tak sa k tomu nepridala žiadna bežná komplikácia, ako nekrotický žalúdok alebo otočená slezina. Žalúdok jej otočili, vypláchli (čo trvalo 2 hodiny, lebo granule ešte neboli rozmočené a zapchávali im hadicu), prišili jej ho na rebro, aby sa to už nestalo a o pol tretej v noci sme boli doma…  To čo treba absolvovať potom je už nič, oproti strachu, že prídete o psa!

Takže infúzky, pomalé pitie, potom kŕmenie a postupné prechádzanie na normálny systém už mi ani neprišlo náročné. Brave našťastie ukázala, koľko sily v nej je a veľmi rýchlo sa zotavila.

Pri pomyslení, že sa to mohlo stať ráno, keď ich nakŕmim a idem do práce ma striasa ešte dnes. Nemyslím, že by si niekto všimol včas, že sa niečo deje…  

Teraz má žalúdok prišitý, zasa je akčná a plná sily a ja len dúfam, že toto už sa nám znova nestane. Ale aj tak som chvíľu po tom chorobne sledovala všetkých, či je všetko v poriadku a či náhodou sa u niekoho zasa niečo nedeje.  Je to zážitok, ktorý nikomu neprajem. Nech len pekne takéto veci všetkých obchádzajú naďaleko!

Brave torzia žalúdka

Brave

Chovateľská stanica Casidy ray

Skip to content