Casidy ray

Irish wolfhound

Vlkodav a coursing

Toto je asi na dlho. Každý, kto si kúpi vlkodava, mal by v prvom rade zobrať na vedomie, že je to chrt (veď aj patrí do X. FCI skupiny, čo sú chrty) a pôvodne bol vyšľachtený na lov vlkov.

V každom tom malom šteniatku niekde v hĺbke drieme duša lovca a je len na nás, či to v nich dokážeme povzbudiť, alebo to nadobro schováme niekam na spodok tej psej duše. Pre mňa sú všetky moje vlkodavy predovšetkým chrty a podľa toho ich vychovávam a všetky lovia. Je to ich prirodzenosť.

Vychovať coursingového vlkodava nie je až také ťažké, ako sa zo začiatku zdá, chce to len trpezlivosť a čas – u šteňaťa hlavne na hranie, najlepšie s kúskami kože. Oni to proste milujú a je to pre nich skvelá zábava.

S pohybom v teréne treba začať opatrne, ale netreba sa toho báť.

Pokiaľ sú vychádzky pravidelné a záťaž dávkovaná postupne, výsledkom je správne osvalený a silný pes…  Ja napríklad do 9 až 10 mesiacov nevenčím mladých s dospelými. Šteňa nemá v sebe brzdu, kedy má dosť, ak behá s dospelým a ľahko sa stane, že precení svoje sily. 

Takže, buď chodím von s každým zvlášť alebo ak ich beriem naraz, tak  potom ak je mladý na voľno dospelák je na vodítku a naopak…  V 10 tich mesiacoch môžu postupne začť behať spolu. 

Ročný laďoch už bez problémov zvláda spoločné vychádzky a môže začať skúšať aj tréningovo behať. Ak návnadu pozná z hier z domu, je to jednoduchšie, ak nie, bude mu trochu dlhšie trvať, než pochopí, že je to vlastne sranda a môže bez strachu loviť… Začíname s rovinkou a zásadne sólo, aby sa nenaučili bežať za psom, ale za návnadou.

Postupne sa dá pridať jedna kladka a potom  ostatné až po normálnu dráhu. Keď sme si istí, že ich v prvom rade zaujíma návnada a nie všetko okolo, môžeme skúsiť spoločný beh. Brave si musela licenciu vybehať s barzojom, lebo v tom čase tu nebehal žiadny iný vlkodav… 🙂 . Každý je iný a v podstate mi ukázali čo potrebujú…

Brave behala, ale zo začiatku nekilovala (nekusla do návnady v cieli), čo teraz robí už v skoku, proste objavila tú zábavu. Easy zasa nemôže behať s Brave, pretože jej prenechá pri dobehu návnadu ako staršej fene zo svorky.

Pre mňa je najúžasnejší pohľad na loviaceho vlkdava v plnom behu. Vtedy sa ukáže celá tá jeho chrtia podstata. 

Coursing

Chovateľská stanica Casidy ray

Skip to content